Raliul Dakar - Moto: Emanuel Gyenes, locul 32 în etapa a noua; Românul, în continuare lider la "Original by Motul"

Raliul Dakar - Moto: Emanuel Gyenes, locul 32 în etapa a noua; Românul, în continuare lider la Original by Motul

Emanuel Gyenes a încheiat pe locul 32 etapa a noua a Raliului Dakar, la secţiunea moto, desfăşurată marţi pe distanţa de 410 km, între Wadi Al Dawasir şi Haradh, în Arabia Saudită. Românul este în continuare lider la categoria "Original by Motul" (fără asistenţă tehnică). Etapa a noua a fost câștigată de chilianul Pablo Quintanilla (Husqvarna). El a fost cronometrat în 3h 30 min 33 sec, devansându-l cu 01 min 54 sec pe australianul Toby Price (KTM), câştigătorul ediţiei de anul trecut a acestui raliu raid. Locul al treilea a fost ocupat de spaniolul Joan Barreda (Honda), la 02 min 42 sec. Emanuel Gyenes a terminat la 35 min 16 sec față de Pablo Quintanilla. La categoria ''Original by Motul" (fără asistenţă tehnică), Gyenes a fost al doilea, la 6 min și 6 sec după francezul Benjamin Melot, dar se menține lider în ierarhia generală, cu 38 h 38' 53''. În clasamentul general la clasa moto conduce americanul Ricky Brabec (Honda), clasat pe locul al patrulea în etapa de marţi, urmat la 20 min 53 sec de Pablo Quintanilla şi la 26 min 43 sec de Toby Price. Clasament general la clasa moto: 1. Ricky Brabec (SUA) 31h 59' 29'' 2. Pablo Quintanilla (Chile) 32h 20' 22'' 3. Toby Price (Australia) 32h 26' 12'' 4. Joan Barreda Bort (Spania) 32h 27' 45'' 5. Jose Ignacio Cornejo Florimo (Chile) 32h 28&#..