Real Madrid a câștigat Supercupa Spaniei: 4-1 la loviturile de departajare vs Atletico Madrid

Real Madrid a câștigat Supercupa Spaniei, după ce a învins-o la lovituri de departajare, scor 4-1, pe Atletico Madrid (a fost 0-0 după 120 de minute). Meciul disputat pe "King Abdullah" din Jeddah (Arabia Saudită) a fost unul intens, echipa lui Zinedine Zidane având mai multe ocazii de gol și în timpul jocului. În minutul 115, Federico Valverde s-a sacrificat pentru echipă și a fost eliminat, după ce l-a faultat pe Alvaro Morata din spate, atacantul lui Atletico fiind scăpat singur spre poarta lui Courtois. La loviturile de departajare au marcat Carvajal, Rodrygo, Modric și Sergio Ramos pentru Real și Trippier pentru Atletico. Din partea echipei lui Simeone au ratat Saul (bară) și Thomas (paradă Courtois). Au evoluat echipele: Real Madrid: Courtois – Carvajal, Varane, Ramos, Mendy – Valverde, Casemiro, Kroos (Vinicius 103) – Modric, Isco (Rodrygo 60) – Jovic (Mariano 83). Antre..