BREAKING NEWS

Turneul Campionilor: Înfrângere pentru Horia Tecău și Jean-Julien Rojer la meciul de debut

Perechea Horia Tecău/ Jean-Julien Rojer a pierdut prima partidă disputată la Turneul Campionilor (ediția din 2019), cei doi fiind învinși după un meci de mare luptă de dublul Kevin Krawietz/ Andreas Mies, scor 7-6(3), 4-6, 10-6. Setul I Începutul de meci a fost unul spectaculos, cu multe execuții aplaudate îndelung în O2 Arena. După ce au ratat șanse de break, Horia și Jean s-au impus contra serviciului advers în game-ul al șaselea (4-2). Avantajul nu a stat prea mult tabăra alor noștri, iar nemții au venit precum un tăvălug din urmă: rebreak, iar apoi egalitatea a fost restabilită de la lansare (4-4). Greul a venit de-abia în game-ul următor, unul în care Horia și Jean au salvat trei șanse de break până la a trece din nou în avantaj (5-4). Nu s-a mai întâmplat nimic notabil (cu toate că Horia și Jean au avut chiar și o minge de set), iar manșa a ajuns până în tiebreak. Finalul de set le-a aparținut însă nemților: au fost mai activi, mai inspirați, au jucat mai îngrijit și au profitat de erorile cuplului Tecău/ Rojer..