BREAKING NEWS

Turneul Campionilor: Rafael Nadal, învins pentru prima oară de Alexander Zverev

​Debutul lui Rafael Nadal (1 ATP) la Turneul Campionilor a fost unul marcat de multe greșeli în momente importante. Ibericul, venit după o accidentare în zona abdominală (s-a retras în semifinalele Masters-ului de la Paris), a pierdut în fața campionului en-titre Alexander Zverev, scor 6-2, 6-4, după o oră și 23 de minute de joc. Setul I Condus cu 5-0 în confruntările directe, Zverev a servit incredibil în primul set (a câștigat 87% dintre punctele jucate cu primul serviciu) și nu i-a oferit nicio șansă de break lui Nadal. De cealaltă parte, Rafa nu a reușit să joace cel mai bun tenis al său și a pierdut de două ori la lansare (de fiecare dată a greșit cu forehand-ul la minge de break), în game-urile 5 și 7. Setul II Alexander a continuat pe aceeași linie la serviciu și în setul secund, a avut un procentaj chiar mai bun al punctelor câștigate cu primul serviciu (89%) și a reușit să încheie partida fără a fi nevoit să salveze vreo minge de break. Break-ul decisiv a venit după chiar primul game al setului, când Zverev a fructificat o ocazie printr-un voleu de forehand. Singurul moment în care Sascha a avut probleme a fost în game-ul al doilea al setului, când acesta a făcut două duble greșeli și tabela arăta 0-30. Germanul a practicat un tenis ofensiv profitând de condițiile indoor. Cu un an în urmă, Alexander Zverev devenea campion la Londra, fiind primul jucător care i-a..