BREAKING NEWS

Turneul Campionilor: Roger Federer, victorie cu Matteo Berrettini

Roger Federer rămâne în cursa pentru calificarea în semifinalele Turneului Campionilor după ce a trecut, scor 7-6(2), 6-3, de Matteo Berrettini. După un prim set câștigat cu dificultate în tiebreak, elvețianul a reușit break-ul în al doilea și a făcut lucrurile să pară mai ușoare. De cealaltă parte, italianul a fost eliminat din competiție după ce a suferit a doua înfrângere fără set câștigat. Setul I Roger și Matteo și-au folosit din plin avantajul serviciului, iar întreg setul a fost zgârcit - a oferit o singură șansă de break (care a fost și de set). S-a mers cap la cap, schimburile fiind scurte, iar sosirea unui tiebreak era inerentă. Cu un plus de experiență și cu lovituri mai îngrijite, Roger a câștigat tiebreak-ul fără prea mari emoții, echilibrul de până atunci evaporându-se în finalul de set. A fost 7-2 pentru campionul elvețian, Federer reușind să se impună de două ori contra serviciului. Matteo a fost egalul adversarului său, dar presiunea din tiebreak s-a simțit din plin în brațul italianului. Setul II Pierderea primului set a lăsat urme în jocul lui Matteo, italianul fiind neinspirat și temător: serviciul nu i-a funcționat, a greșit mult cu backhand-ul, iar break-ul (primul al partidei) a venit chiar la zero, în primul game al manșei. Sigur de la lansare, Federer și-a regăsit mult mai bine ritmul (dacă facem o comparație cu meciul împotriva lui Thiem), nu i-a dat adversarului posibilitatea să lovească din poziții confortabile, iar acest lucru s-a putut observa pe tabelă (3-1). Cu toate că a avut și momente de strălucire (passing-uri, unghiuri desenate perfect cu forehand-ul), Matteo a reușit să conteze cu adevărat p..