UCL, semifinale: Manchester City, favorită în fața "războinicilor" de la PSG în retur

UCL, semifinale: Manchester City, favorită în fața războinicilor de la PSG în retur

După ce în turul semifinalelor Ligii Campionilor Manchester City s-a impus în deplasare contra lui PSG, scor 2-1, echipa lui Pep Guardiola pleacă cu prima șansă în duelul de pe Etihad. În turul de pe 28 aprilie, PSG a deschis scorul prin Marquinhos ('15) și a ratat alte ocazii importante. În a doua parte a meciului, elevii lui Pep Guardiola și-au revenit și au întors rezultatul prin De Bruyne ('64) și Mahrez ('71). Gueye i-a lăsat pe parizieni în 10 din minutul 77. Chiar și plecând cu a doua șansă, PSG nu va renunța la calificare. Neymar a declarat pentru site-ul clubului parizian: ”Eu voi fi în prima linie”, voi fi primul războinic care va intra în luptă pentru echipă. Voi da tot ce am mai bun pentru a ne califica în finală, indiferent ce se va întâmpla. Chiar și dacă va fi nevoie să mor pe teren". PSG are un egal și o înfrângere în ultimele trei meciuri europene împotriva lui City, în timp ce cei din urmă au reușit să îi elimine pe parizieni în sferturile Ligii din sezonul 2015-2016. Mauricio Pochettino, antrenorul lui PSG, a declarat că ”nu exist..