BREAKING NEWS

VIDEO ​ATP Acapulco: Rafael Nadal, victorie fără emoții cu Grigor Dimitrov / Duel cu Taylor Fritz în finală

​Rafael Nadal (2 ATP) a trecut lejer de Grigor Dimitrov (22 ATP), obțînând calificarea în finala turneului de la Acapulco pentru prima dată după anul 2017. Ibericul s-a impus în două seturi, scor 6-3, 6-2, la capătul unei partide care a durat o oră și 44 de minute. În lupta pentru trofeu, Nadal se va duela cu americanul Taylor Fritz. Cap de serie numărul 1, Nadal a fost condus în debutul ambelor seturi, dar a revenit de fiecare dată. În primul act, Dimitrov (favorit 7) a făcut primul break și a condus cu 2-1, dar și-a cedat avantajul în game-ul imediat următor. Spaniolul s-a mai impus încă o dată pe serviciul advers, la 3-2. Dimitrov a avut apoi trei șanse de break, dar nu a reușit să fructifice niciuna, iar setul a mers în contul lui Nadal, scor 6-3. Dimitrov a început bine și manșa secundă, conducând cu 2-0. Au fost, însă, ultimele game-uri câștigate de bulgar. Rafael Nadal a avut o serie de șase game-uri la rând și și-a adjudecat victoria fără emoții. Nadal conduce acum cu 13-1 la meciurile directe cu Dimitrov. Unica victorie a bulgarului da..