VIDEO ATP Roma: Stan Wawrinka, învins în primul tur de un italian în vârstă de 18 ani (Rezultatele zilei)

​Experimentatul Stan Wawrinka (35 ani și al zecelea favorit) a părăsit surprinzător, încă din primul tur, turneul de la Roma, după ce a fost învins de tânărul italian Lorenzo Musetti (18 ani, 249 ATP, venit din calificări). Musetti a dominat autoritar începutul partidei și a câștigat primele opt game-uri. Stan a dat un semn de revenire, a recuperat break-ul și a trimis setul secund în tiebreak, însă scorul final a fost 6-0, 7-6(2), după un meci care a durat o oră și 24 de minute. În turul următor, Musetti va întâlni un alt veteran al circuitului: Kei Nishikori (30 ani, 35 ATP / fost loc 4 mondial). Japonezul a trecut în primul meci de Albert Ramos-Vinolas, scor 6-4, 7-6(3). "Când eram copil, obișnuiam să vin să văd campioni precum Rafa, Federer, Wawrinka... Cred că este un vis devenit realitate. Încă nu pot să cred ce am făcut în..