VIDEO Cehia - Anglia 2-1 / Anglia, primul eșec în preliminarii după 10 ani și o zi

Echipa națioală de fotbal a Angliei a pierdut meciul cu Cehia, de la Praga, joi seara, scor 1-2, în grupa A a preliminariilor pentru EURO 2020. A fost primul eșec după 10 ani și o zi suferit de englezi în calificări, scrie Mediafax. Englezii au început bine partida, iar după doar patru minute primeau o lovitură de pedeapsă pentru un fault comis în careu asupra lui Raheem Sterling. Cel care a punctat din penalty a fost Harry Kane, care a ajuns la șapte reușite în această campanie de calificare. Cehii au reușit să egaleze rapid, în urma unui corner din minutul 9. Cel care a înscris a fost Jakub Brabec. Reușita decisivă a gazdelor a venit în minutul 85, de la Zdenek Ondrasek, iar Cehia s-a impus cu 2-1. A fost prima înfrângere pentru Anglia în preliminarii din ultimii 10 ani. Precedentul eșec venea la 10 octombrie 2009, contra Ucrainei, ..