VIDEO Cupa Ligii Angliei: Aston Villa, în finală după ce a învins-o pe Leicester - Fanii au invadat terenul la finalul meciului

Aston Villa este finalista surpriză a Cupei Ligii Angliei. Aflată pe locul 16 în Premier League, echipa pregătită de Dean Smith a învins-o pe Leicester, scor 2-1, în a doua manșă a semifinalelor. După 1-1 la în tur, manșa a doua s-a disputat pe Villa Park (Birmingham), în prezența a 39 300 de spectatori. Targett a deschis scorul pentru Aston Villa în minutul 12, iar Iheanacho a egalat în minutul 72. Golul calificării a fost reușit de Trezeguet, în minutul 90+3, declanșând nebunia pe Villa Park. După fluierul de final, fanii gazdelor au invadat terenul și au sărbătorit succesul favoriților. Aston Villa a câștigat de cinci ori Cupa Ligii, în sezoanele 1995/96, 93/94, 76/77, 74/75, 60/61, și a mai disputat alte trei finale (sezoanele 62/63, 70/71, 2009/10). Vezi aici rezumatul meciului Aston Villa vs Leicester. Cealaltă finalistă se va decide după returul meciului Manchester City - Manchester United, care va avea loc miercuri,..