VIDEO Espanyol - Barcelona 2-2 / Gazdele au egalat în minutul 88, după eliminarea lui Frenkie de Jong

Derbiul catalan dintre FC Barcelona și Espanyol Barcelona (ultima clasată în LaLiga) s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, în etapă a 19-a din campionatului Spaniei. Frenkie de Jong a fost eliminat pentru cumul de cartonașe în minutul 75, iar gazdele au profitat de superioritatea numerică și au reușit să smulgă un punct pe final de meci. David Lopez a deschis scorul pentru Espanyol în minutul 23. Trupa lui Valverde a revenit după pauză și a preluat conducerea pe tabelă după golurile marcate de Luis Suarez (50) şi Arturo Vidal (59). Frenkie De Jong a încasat două galbene în decurs de nouă minute și a părăsit mai devreme terenul. Espanyol a profitat de situație și a înscris golul egalizator &ic..