VIDEO ​Formula 1: Max Verstappen (Red Bull) a câștigat Marele Premiu al Braziliei; Pierre Gasly (Toro Rosso), locul secund / Cursă plină de incidente

​Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull, plecat din pole position) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Braziliei, penultima etapă a Campionatului Mondial de Formula. Acesta a fost urmat de Pierre Gasly (Toro Rosso, cel mai bun rezultat al său), Lewis Hamilton (Mercedes) și Carlos Sainz (McLaren, a pornit ultimul în cursă). Pierre Gasly a devenit primul francez care urcă pe podium după patru ani. Ultimul pilot din Franța care a reușit acest lucru a fost Romain Grosjean (Lotus), în 2015, la Marele Premiu al Belgiei (pe circuitul Spa-Francorchamps). "Este prima mea clasare pe podium. Cu siguranţă nu voi uita acest lucru. Toro Rosso mi-a dat o maşină fantastică. Sunt foarte fericit, este o zi extraordinară", a declarat Gasly după cursă. În turul 66, Vettel l-a acroșat pe colegul său Leclerc (Ferrari) și ambii au fost nevoiți să abandoneze. În penultimul tur, Lewis Hamliton l-a scos din cursă pe Alexander Albon și ar putea fi penalizat. The moment the race turned on its head uD83EuDD2F#BrazilGP uD83CuDDE7uD83CuDDF7 #F1 pic.twitter.com/Y77NrJMJ0g— Formula 1 (@F1) November 17, 2019 LAP 70/71 Hamilton tags Albon and he spins off! Gasly is through into second#BrazilGP uD83CuDDE7uD83CuDDF7 #F1 pic.twitter.com/dy74Kue078— Formula 1 (@F1) November 17, 2019 Max Verstappen va ridica un trofeu diferit de altele, acesta urmând să poarte semnătura fostului mare campion brazilian Ayrton Senna, informează cotidianul L'Equipe, citat de Agerpres. Trofeul poartă semnătura lui Ayrton Senna, decedat în urmă cu 25 de ani, şi toate cupele, în număr de 41, pe care pilotul brazilian le-a câştiga, de la Estoril în 1985 până la Adelaide în 1993. Senna şi-a pierdut viaţa la Imola, în timpul Marelui Premiu al San Marino. Germanul Sebastian Vettel s-a plâns de urâţenia trofeelor moderne, iar în weekend-ul Grand Prix-ului Braziliei poartă o brăţară a fundaţiei Senna. La rândul său, britanicul Lewis Hamilton poartă, ca în fiecare an, o cască în culorile fostului mare campion, în semn de omagiu pentru idolul său. MP al Braziliei, rezultate: RACE CLASSIFICATION ...and breathe! How they crossed the line at Interlagos#BrazilGP uD83CuDDE7uD83CuDDF7 #F1 pic.twitter.com/KU2VGwTTjo&md..