VIDEO Liga 1: FC Botoșani vs Viitorul 1-0 / Pas greșit făcut de trupa lui Hagi

FC Botoșani a câștigat meciul cu Viitorul Constanța, de pe teren propriu, din etapa a 18-a a Ligii 1. S-a impus la limită, cu scorul de 1-0, după reușita lui Hervin Ongenda din lovitură de pedeapsă, transmite Mediafax. Botoșani avea nevoie de victorie pentru a mai spera la play-off-ul campionatului, iar acest lucru s-a văzut în evoluția elevilor lui Marius Croitoru. Gazdele au presat mai mult în prima repriză, iar până să marcheze au avut câteva șanse notabile. Roman și Ofosu au fost cei mai periculoși, dar nu au nimerit ținta. Golul a venit în minutul 17, din lovitură de pedeaspsă. Mihai Roman a fost faultat în careu de portarul Cătălin Căbuz, iar Hervin Ongenda a marcat cu un șut pe centrul porții. În partea a doua, echipa antrenată de Gică Hag a ieșit mai mult la joc, a încercat să fie mai incisivă pe faza de atac, dar nu a avut șanse importante de gol. Multe dintre atacuri nu s-au încheiat cu șut pe spați..