VIDEO Lyon, în finală după ce a învins-o pe Lille la loviturile de departajare; Tătărușanu a apărat un penalty

Olympique Lyon s-a calificat în finala Cupei Ligii Franţei, după ce s-a impus în fața lui Lille la loviturile de departajare, pe Parc Olympique Lyonnais. Ciprian Tătărușanu a contribuit decisiv la calificare, portarul român reușind să apere primul penalty al oaspeților. Lyon și Lille s-au aflat la egalitate la finalul timpului regulamentar, scor 2-2. Sanches a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 13, însă la pauză scorul a fost 1-1, după ce Dembele a marcat de la punctul cu var în minutul 17. Aouar a adus-o în avantaj pe Lyon, printr-un gol înscris în minutul 85, dar Lille a reușit să trimită meciul la loviturile de partajare după ce Remy l-a învins pe Tătărușanu de la 11 metri în minutul 90+3. Portarul român și-a luat revanșa la loviturile de departajare, apărând șutul lui Bamba, primul executant al oaspeților. Au marcat apoi Remy, Andre și Osimhen, iar Sanches a ratat ultimul penalty (șutul său s-a dus pe lângă poartă). Pentru Lyon au înscris Dembele, Terrier, Cornet și Mendes, astfel că echipa lui Rudi Garcia s-a impus cu 4-3 la loviturile de departajare și a obținut calificarea în ultimul act al Cupei Ligii Franței. "Am ghicit colțul la primul penalty și sunt foarte fericit..