BREAKING NEWS

VIDEO Mings, Rashford şi Sterling, ţinta unor strigăte de maimuţă venite din partea suporterilor bulgari

Meciul dintre selecţionatele de fotbal ale Bulgariei şi Angliei, din preliminariile EURO 2020, desfăşurat luni seara, la Sofia, nu a fost suspendat de arbitru, în ciuda insultelor rasiste adresate de fanii bulgari unor jucători englezi, transmite AFP, potrivit Agerpres. Anglia a dominat categoric jocul şi s-a impus cu scorul de 6-0, iar trei jucători de culoare ai echipei ''Three Lions'', fundaşul Tyrone Mings şi atacanţii Marcus Rashford şi Raheem Sterling, au fost ţinta unor strigăte de maimuţă venite din tribune. Conform protocolului UEFA, arbitrul a întrerupt meciul şi a cerut speaker-ului stadionului să facă un apel la încetarea manifestărilor rasiste după o jumătate de oră de joc, după care croatul Ivan Bebek a discutat cu oficialii şi cu cele două echipe în finalul primei reprize, când jocul a fost oprit pentru a doua oară. În cele din urmă s-a luat decizia de a se disputa şase minute adiţionale până la pauză, iar căpitanul echipei Bulgariei, Ivelin Popov,..