VIDEO Serena Williams, campioană la Auckland / Al 73-lea titlu al carierei, primul după trei ani

​​Serena Williams (38 ani) a câștigat titlul de la Auckland, al 73-lea al carierei, după ce a învins-o în finală pe compatrioata sa Jessica Pegula, scor 6-3, 6-4. Meciul a durat o ora și 35 de minute. Serena a avut un debut mai dificil de partidă, și-a pierdut serviciul la chiar primul game, însă nu a mai făcut-o până la sfârșitul confruntării. În primul set, ea a făcut break-urile decisive în game-urile șase și opt, iar în setul secund în jocul cu numărul trei (a ratat trei mingi de meci pe serviciul adversarei, în game-ul al nouălea). Cu procentaje bune la serviciu (72% cu <primul>, 61% cu <al doilea>), Serena a fost mai bună în momentele importante ale meciului și a profitat de experiența superioară. Pentru Serena, acesta este primul trofeu după ce a născut o fetiţă, în septembrie 2017. Ea a revenit în competiţii în martie 2018. Jucătoarea din SUA câştigase ultima dată un trofeu în ianuarie 2017, la Australian Open. De at..