​VIDEO Shanghai Masters: Alexander Zverev l-a eliminat pe Roger Federer, după ce elvețianul a salvat cinci mingi de meci în setul secund

Drumul lui Roger Federer (3 ATP) s-a oprit în sferturi la Masters-ul de la Shanghai, după ce elvețianul a fost învins în trei seturi de germanul Alexander Zverev (6 ATP), scor 6-3, (7)6-7, 6-3.
​Drumul lui Roger Federer (3 ATP) s-a oprit în sferturi la Masters-ul de la Shanghai, după ce elvețianul a fost învins în trei seturi de germanul Alexander Zverev (6 ATP), scor 6-3, (7)6-7, 6-3. Zverev a servit excelent în primul set al partidei (89% cu <primul>, 80% cu <al doilea>) și a avut nevoie de doar o oportunitate pentru a face break împotriva lui Federer (în game-ul al șaselea). După doar 28 de minute, Alexander s-a impus cu 6-3. Setul secund a fost unul mult mai intens, Federer trecând la conducere (2-0), însă Zverev a reușit să egaleze rapid și să ajungă în postura de a servi pentru câștigarea partidei. Federer a salvat trei mingi de meci (de la 40-0) și a împins disputa în tiebreak. Chiar dacă a fost primul care a făcut minibreak (la 4-3), Federer și-a pierdut din nou avantajul și a fost nevoit să mai salveze două mingi de meci (la 6-5 și 7-6) înainte de a câștiga trei puncte consecutive și setul. În setul decisiv, Alexander Zverev s-a desprins la 3-0 și nu a mai putut fi oprit de adversar, impunându-se cu 6-3 (a fructificat a șasea minge de meci). Zverev a servit nu mai puțin de 17 ași (față de doar trei ai elvețianului) și a câștigat în total 101 puncte, cu 20 mai multe decât Federer. În urma acestui meci, Zverev îl conduce cu 4-3 pe Federer îl confruntările disputate în circuitul ATP. Pentru un loc în marea finală, Alexander Zverev se va duela cu învingătorul duelului dintre Matteo Berrettini (13 ATP) și Dominic Thiem (5 ATP). Rezultatele înregistrate până acum în sferturi: Stefanos Tsitsipas (6) vs Novak Djokovic (1) 3-6, 7-5, 6-3Daniil Medvedev (3) vs Fabio Fognini (10) 6-3, 7-6(4)Alexander Zverev (5) vs Roger Federer (2) 6-3, (7)7-9, 6-3 Vezi mai jos cele mai spectaculoase puncte ale confruntării dintre Zverev și Federer: .@AlexZverev is on fire right now uD83DuDD25 Watch the @SH_RolexMasters on @TennisTV. pic.twitter.com/B6p4GECg0o— ATP Tour (@atptour) October 11, 2019 Simply ASTONISHING from @rogerfederer uD83DuDE31 uD83CuDFA5: @TennisTV | @SH_RolexMasters pic.twitter.com/SD110IGVTC— ATP Tour (@atptour) October 11, 2019 The winning moment for @AlexZverev from a great match. His first top 10 victory of the season to secure back-to-back wins against @rogerfederer uD83DuDC4F uD83CuDFA5: @TennisTV #RolexShMasters pic.twitter.com/fAPxz4yc3E— ATP Tour (@atptour) October 11, 2019