VIDEO Shanghai Masters: Duelul noii generații - Daniil Medvedev și Alexander Zverev, finaliștii competiției; Rusul va juca a șasea finală consecutivă

Semifinalele Masters-ului de la Shanghai i-a avut protagoniști pe patru dintre reprezentanții noii generații din circuitul profesionist masculin. Daniil Medvedev (4 ATP) s-a calificat în a șasea finală consecutivă, după ce l-a învins pe Stefanos Tsitsipas (7 ATP), scor 7-6(5), 7-5. Rusul va juca în ultimul act cu Alexander Zverev (6 ATP), învingător în fața lui Matteo Berrettini (13 ATP), scor 6-3, 6-4. În prima semifinală a zilei, Medvedev (23 de ani) și Tsitsipas (21 de ani) au oferit un meci extrem de echilibrat. În primul set, niciunul dintre cei doi jucători nu și-a cedat serviciul, de și Tsitsipas a avut trei mingi de break la scorul de 4-4 (a condus cu 40-0). Astfel, învingătorul a fost decis la tie-break, unul la fel de strâns. Rusul a făcut primul mini-break la 5-5, iar apoi a închis manșa cu serviciul (7-5). Tsitsipas, cel care l-a eliminat în sferturi pe Novak Djokovic, a făcut primul pas greșit și în setul secund. La scorul de 1-1, grecul a avut două șanse de game pe propriul serviciu, însă rusul a profitat de prima minge de break și a preluat conducerea. Tsitsipas a reușit în cele din urmă să-și recupereze break-ul și a egalat 5, dar Medevedev a întors din nou soarta meciului. Rusul a făcut încă un break, iar apoi a închis partida cu un game alb pe propriul serviciu, după o oră și 39 de minute de joc. Pentru Daniil Medvedev va fi a șasea finală consecutivă în circuitul ATP. Rusul a mai ajuns în ultimul act la Washington (învins de Nick Kyrgios, scor 7-6(6), 7-6(4)), Montreal (învins de Rafael Nadal, scor 6-3, 6-0), Cincinnati (victorie cu David Goffin, scor 7-6(3), 6-4), US Open (învins de Rafael Nadal, scor 7-5, 6-3, 5-7, 4-6, 6-4) și la Sankt Petersburg (victorie cu Bornă Coric, scor 6-3, 6-1). În ultimele 31 de meciuri disputate, Medvedev are doar trei înfrângeri. "Să fac șase finale consecutive, inclusiv trei de Masters 1000 (n.r Montreal, Cincinnati și Shanghai) și una de Grand Slam (n.r US Open), este ceva la care nu aș fi putut visa vreodată, să fiu sincer. Dar vreau să o țin tot așa și sper să ajung la șapte sau opt finale consecutive" - Daniil Medvedev. SIX STRAIGHT FINALS FOR MEDVEDEV uD83DuDE32 uD83CuDDF7uD83CuDDFA @DaniilMedwed makes his sixth consecutive #ATPTour final after defeating Tsitsipas in Shanghai! uD83CuDFA5: @TennisTV | @SH_RolexMasters pic.twitter.com/bWsQUYgchF— ATP Tour (@atptour) October 12, 2019 Jucătorii aflați în activitate care au reușit șase sau mai multe finale consecutive: Novak Djokovic: 17 (2015-16); 7 (2011) Rafael Nadal: 9 (2013); 7 (2011) Roger Federer: 8 (2007); 7 (2006-07); 17 (2005-06) Andy Murray: 7 (2016-2017); 7 ..