BREAKING NEWS

VIDEO Spania a câștigat Cupa Davis (2-0 vs Canada) - Rafael Nadal a adus punctul decisiv

Spania a câștigat Cupa Davis pentru a șasea oară în istorie, după ce a învins în finală echipa Canadei, scor 2-0. Învingătoarea primei ediții a noului format al competiției a fost stabilită după primele două meciuri de simplu. Roberto Bautista-Agut l-a învins pe Felix Auger-Aliassime, iar Rafel Nadal a adus punctul decisiv grație victoriei obținute în fața lui Denis Shapovalov. Rezultatele finalei Canada vs Spania: Felix Auger-Aliassime (21 ATP) - Roberto Bautista-Agut (9 ATP) 6-7(3), 3-6 Cu o zi înainte de finala Cupei Davis, Roberto Bautista-Agut a fost prezent la înmormântarea tatălui său, însă spaniolul a avut puterea să dea totul pentru a obține victoria în fața lui Felix Auger-Aliassime. Numărul 9 ATP a salvat singura minge de break din primul set, pe care și l-a adjudecat apoi la tie-break, scor 7-3. În setul al doilea, canadianul de 19 ani a resimțit presiunea momentului și a cedat inițiativa. Agut a condus cu 3-0, Aliassime a revenit la 2-3, însă apoi și-a mai pierdut o dată serviciul, break-ul dovedindu-se decisiv pentru succesul ibericului. Partida a durat o oră și 50 de minute. uD83DuDC46uD83CuDFFDuD83DuDE18 pic.twitter.com/z0UNB4flbZ— Roberto BautistaAgut (@BautistaAgut) November 24, 2019 Denis Shapovalov (15 ATP) - Rafel Nadal (1 ATP) 3-6, 6-7(7) Aflat într-o dispoziție de joc excelentă, Rafael Nadal a fost cel care a adus punctul decisiv pentru victoria Spaniei. Meciul cu Denis Shapovalov a fost unul extrem de echilibrat, canadianul câștigând de altfel singura întâlnire directă pe hard (în 2017, la Montreal). Un break reușit la scorul de 3-2 a fost suficient pentru ca Nadal să se impună în prima manșă. În setul secund, niciunul dintre cei doi jucători nu și-a cedat serviciul, deși ambii au avut ocazii (Nadal a avut două mingi de break la 1-1 și una la 4-4, în timp ce Shapovalov a beneficiat de o șansă la 3-2 în favoarea sa). Shapovalov a început mai bine tie-break-ul, conducând cu 2-0, însă două mini-break-uri l-au adus în avantaj pe Nadal. La 6-4 pentru iberic, Denis a salvat două minigi de meci, pentru ca mai apoi să aibă șansa de a închide setul (7-6). A urmat însă Nadal la serviciu și a apărut o nou minge de meci pentru spaniol. Shapovalov nu a mai putut face nimic pentru a împiedica victoria lui Nadal. S-a încheiat 6-3, 7-6(7), după o oră și 55 de..