​VIDEO Tsitsipas, după victoria de la Turneul Campionilor: "A fost o finală magnifică" - Rezumatul partidei

​VIDEO Tsitsipas, după victoria de la Turneul Campionilor: A fost o finală magnifică - Rezumatul partidei

Grecul Stefanos Tsitsipas a obţinut duminică cel mai important succes din cariera sa, impunându-se în Turneul Campionilor, competiţia care marcheză sfârşitul sezonului în circuitului ATP, la capătul unei finale "magnifice" pe care a câştigat-o în trei seturi, 6-7 (6/8), 6-2, 7-6 (7/4), în faţa austriacului Dominic Thiem. "Sunt extrem de bucuros pentru această performanţă şi pentru această luptă excepţională, în care am dat totul pe teren. Această finală a fost cu adevărat magnifică şi cred că astfel de meciuri fac ca sportul nostru să fie atât de mare. Din aşa ceva este făcut tenisul", a declarat Tsitsipas (21 ani) după victorie. "Este incredibil faptul că ţin în braţe acest trofeu, iar emoţiile mele sunt numeroase. Atunci când urmăream acest eveniment la televizor, îmi spuneam că aceşti campioni au fost obligaţ..