VIDEO Turneul Campionilor: Roger Federer, în semifinale după o victorie în două seturi cu Novak Djokovic

Roger Federer (3 ATP) și-a asigurat prezența în semifinalele Turneului Campionilor pentru a 16-a oară în carieră. Campionul elvețian a avut un plan bine pus la punct și a obținut o victorie clară în fața lui Novak Djokovic (2 ATP), care nu s-a ridicat la nivelul așteptat. A fost 6-4, 6-3 pentru Federer, după o oră și 14 minute de joc. Cu un procentaj de 81% la punctele câștigate cu primul serviciu, Roger Federer a avut nevoie de un singur break pentru a-și adjudeca primul set în al 49-lea duel direct cu Novak Djokovic. După ce a ratat o minge de break chiar în game-ul de debut al meciului, elvețianul s-a impus la zero pe serviciul sârbului la scorul de 1-1. Până la finalul manșei, niciunul dintre cei doi jucători nu a mai avut vreo minge de break, astfel că s-a încheiat 6-4 pentru Fedex. În setul al doilea, Novak Djokovic a continuat să facă erori (a avut 12 greșeli neforțate) și nu a avut resursele necesare pentru a trimite partida în decisiv. Federer a avut două mingi de break în primul game al actului, dar Djokovic a reușit să depășească situația dificilă, ba chiar în game-ul al patrulea a beneficiat și el de o șansă de break - singura pentru el din meci. Elvețianul a anulat ocazia sârbului, apoi a fost el cel care a reușit să se impună pe serviciul lui Nole. Federer a mai făcut un break alb în finalul setului, impunându-se cu 6-3. Pentru Federer a fost a 23-a victorie în fața lui Novak Djokovic. În ur..