VIDEO WTA Adelaide: Simona Halep, eliminată în sferturi (4-6, 2-6 cu Aryna Sabalenka) - Recitalul ofensiv al adversarei

Meciul Simonei cu Aryna s-a "încheiat" practic la 4-4 în primul set. Din acel moment a urmat o serie de șapte game-uri consecutive câștigate de sportiva din Belarus. Cu un apetit agresiv impresionant, a reușit 33(!) de lovituri câștigătoare, Aryna s-a distanțat fără mari bătăi de cap până la 5-0 în manșa a doua. Numărul 12 WTA a speculat din plin vulnerabilitățile arătate de Simona pe serviciul al doilea, iar partida a durat doar o oră și 9 minute. A fost 6-4, 6-2 pentru Sabalenka, sportivă care a obținut prima victorie în fața Simonei și calificarea în semifinalele turneului de la Adelaide. Aici poți urmări un rezumat al partidei Halep vs Sabalenka: Pentru traseul de la Adelaide (prezența în sferturile de finală), Simona Halep va primi un premiu de 22.400 de dolari şi 100 de puncte WTA.În pofida acestei înfrângeri, Simona va urca începând de săptămâna viitoare pe locul 3 în clasamentul mondial (va face din nou rocada cu Naomi Osaka), dar va rămâne cap de serie numărul 4 la Australian Open. Statistica partidei Halep vs Sabalenka: Puncte câștigate cu primul serviciu: 57%-51%Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 65%-28% Lovituri câștigătoare: 12-33 Erori neforțate: 6-10 Puncte de break câștigate: 3-6 Total puncte câștigate: 50-67 Ași: 0-5 Duble greșeli: 0-2 Durată meci: 1h 9 min. Ultimul punct al partidei: retur câștigator al Arynei Sabalenka: .@SabalenkaA has never taken a set off of Halep. She defeats Halep in straight sets, 6-4, 6-2 at @AdelaideTennis! pic.twitter.com/aM5IYvkX1D— WTA (@WTA) January 16, 2020 Victoria Arynei Sabalenka pe site-ul WTA: .@SabalenkaA notched her fifth career Top 5 victory after defeating Halep at @AdelaideTennis --> https://t.co/lw9xnyuc7K pic.twitter.com/jjtchqfQua— WTA (@WTA) January 16, 2020 Simona a avut parte de o galerie frumoasă la Adelaide: Adelaide has turned into mini Romania for @Simona_Halep's matches...#AdelaideTennis pic.twitter.com/lQcxhWv8fx— Adelaide International (@AdelaideTennis) January 16, 2020 Cum arată programul sferturilor: D. Vekic - D. Yastremska 4-6, 3-6 A. Sabalenka - S. Halep 6-4, 6-2 B. Bencic - D. Collins A. Barty - Vondrousova (reeditarea ultimei finale de la Roland Garros) Desfășurarea LiveText a partidei Simona Halep vs Aryna Sabalenka: 2:6 Retur direct castigator al Arynei (0-15). Passing minunat reusit de Halep cu dreapta in cross scurt (15-15). Inca un rever castigator al Arynei (cum a jucat azi cu backhandul sportiva din Belarus...). Inca o lovitura castigatoare: sunt doua mingi de meci (15-40). Primul serviciu nu o ajuta pe Halep, iar Aryna mai face o lovitura castigatoare. Sabalenka se impune meritat, a fost jucatoarea mai buna, ea se califica in semifinalele de la Adelaide. 2:5 Simona gaseste coltul terenulu cu un forehand (0-15). Un duel intens este trecut tot in dreptul Simonei: 0-30. Revine cu serviciul Sabalenka (15-30). Sunt doua mingi de break (15-40), dupa ce inca un raliu aprig disputat i-a revenit Simonei. As la teu, prima minge de break a fost anulata. Vine break-ul, iar Halep leaga doua game-uri... 1:5 Simona serveste bine in doua randuri (30-0). Primul backhand in lungul liniei care isi atinge tinta: 40-15. Prea putin insa, agresivitatea a fost in dreptul Arynei. Sabalenka incearca o scurta, dar Simona este acolo si reuseste sa castige primul sau game in setul al doilea... 0:5 Pe o lovitura fara inaltime, Aryna rateaza forehandul (0-15). Revine insa cu o dreapta inside-in (15-15). Serviciu foarte bun: 30-15. Cauta lungul de linie cu backhandul Simona, insa mingea se duce pe culoarul de dublu: 40-15. Nimic nu se mai poate intampla in acest game: se face 5-0 pentru Aryna...(sapte game-uri la rand) 0:4 Nu exista prea multa variatie la serviciu din partea Simonei, iar Aryna stie exact cam unde sa se pozitioneze la retur. Din fericire, mai rateaza tina si Sabalenka (30-30). Nu functioneaza primul serviciu, iar apoi vine si o dubla (in ce moment). Este sansa de break si de 4-0. Aryna forteaza iar, dar mingea se duce putin in aut: egalitate. Halep mai salveaza o minge de break: a prins tusa in extremis. Inca un retur direct castigator, inca o sansa de break. Se face pana la urma 4-0, iar seria de game-uri consecutive se duce la sase... Serie impresionanta de cinci game-uri la rand castigate de Aryna. Este insa si un ajutor venit oarecum din partea Simonei: este prea defensiva, o lasa pe adversara sa-si etaleze forta fizica si loviturile... 0:3 Sabalenka serveste foarte bine, este ajutata si de Simona (care rateaza destul de usor), iar game-ul este unul care curge in directia sportivei din Belarus (40-0). Un duel de la fileu ii revine Simonei, care reuseste sa zambeasca (40-15). Inca o eroare a Arynei, iar game-ul se strange. Un serviciu la as, iar Sabalenka mai aduna un game. Ea conduce acum cu 3-0 in setul al doilea. 0:2 In aceste momente, Aryna vrea sa le faca pe toate: ea face punctele castigatoare, ea si erorile nefortate (30-15). Sabalenka gaseste linia cu un retur spectaculos (30-40). Vine break-ul pe o eroare a Simo..