BREAKING NEWS

VIDEO WTA Brisbane: Naomi Osaka, victorie dificilă cu Sofia Kenin (Rezultatele zilei)

Naomi Osaka (4 WTA), cap de serie numărul 3, a fost pusă la grea încercare de americanca Sofia Kenin (14 WTA), nipona având nevoie de două ore și 23 de minute pentru a-și asigura calificarea în sferturile turneului de la Brisbane. Fostul lider mondial s-a impus cu 6-7(3), 6-3, 6-1. Osaka a avut parte de o partidă dificilă și la debutul în competiția australiană, ea trecând în runda precedentă de Maria Sakkari (Grecia, 23 WTA), scor 6-2, 6-7(4), 6-3, după două ore și 10 minute. În sferturile de la Brisbane, Osaka se va duela cu olandeza Kiki Bertens, care a învins-o în optimi pe Anett Kontaveit (Estonia, 26 WTA), scor 6-3, 2-6, 7-5. Naomi Osaka îl are alături din acest sezon pe belgianul Wim Fissette, cel care a pregătit de-a lungul timpului nume importante din tenisul feminin precum Kim Clijsters, Victoria Azarenka, Angel..