VIDEO WTA: Elina Svitolina, lovitura lunii octombrie - Execuția a fost reușită în meciul cu Simona Halep de la Shenzhen

O execuție reușită de Elina Svitolina în meciul cu Simona Halep din Grupa Violet de la Turneul Campioanelor (Shenzhen) a fost desemnată de WTA cea mai frumoasă lovitură a lunii octombrie. În setul secund, la scorul de 3-2 și 15-40, ucraineanca a inventat un slice de forenhand care a lăsat-o fără reacție pe Halep. Lovitura Elinei Svitolina a adus aminte de punctele spectaculoase pe care Gael Monfils, prietenul său, le reușește în circuitul masculin. Halep a câștigat acel game pe propriul serviciu, egalând la 3-3, însă a fost și ultimul al româncei din acel meci. Svitolina s-a impus cu 7-5, 6-3. Topul pentru "lovitura lunii octombrie" în circuitul WTA a fost completat de Aryna Sabalenka (în grupe la WTA Elite Trophy), Dayana Yastremska (în primul tur la Moscova) și Ons Jabeur (în sferturi la Tianjin). .@ElinaSvitolina's incredible slice forehand at the @SHISEIDO_corp @WTAFinals takes the October Shot of the Month Award! Presented by @CambridgeFX --> https://t.co/lacqFR6VsR pic.twitter.com/aUbCs9An92— WTA (@WTA) November 27, 2019 Câștigătoarele titlului "lovitura lunii" în 2019: Ianuarie: Hsieh Su-wei Februarie: Simona Halep Martie: Kirsten Flipkens Aprilie: Iga Swiatek Mai: Simona Halep Iunie: Caroline Wozniacki Iulie: Patricia ..