WTA Brisbane: Maria Sharapova, eliminată în turul întâi de locul 53 WTA

Maria Sharapova (147 WTA) nu a stat prea mult la turneul WTA de la Brisbane, rusoaica fiind eliminată în turul întâi de Jennifer Brady (SUA, locul 53 WTA). Beneficiară a unul wild-card, Masha a cedat după un meci care a durat două ore și 16 minute. Un singur break a avut primul set, iar acesta s-a dovedit a fi decisiv: Sharapova s-a impus cu 6-3. În al doilea set, rusoaica a arătat multe carențe de la serviciu, iar americanca a reușit două break-uri. A fost 6-1 în favoarea lui Brady, iar partida intra în setul trei. Decisivul a fost unul foarte echilibrat, fără vreun break și cu o manșă care avea să se decidă în tiebreak. Maria și-a cedat de trei ori serviciul, iar victoria i-a aparținut până la urmă lui Brady: ..