BREAKING NEWS

WTA Doha: Kiki Bertens, eliminată în optimi de Saisai Zheng

Kiki Bertens, locul 6 în clasamentul WTA și cap de serie nr. 7, a fost eliminată, miercuri, în optimile competiției de la Doha. Olandeza a fost învinsă de chinezoaica Saisai Zheng (37 WTA), scor 3-6, 6-3, 6-4, după două ore și 12 minute de joc. Pentru Bertens, aceasta a fost doar a treia înfrângere din 2020: a mai pierdut în fața lui Naomi Osaka (în sferturi la Brisbane) și împotriva lui Garbine Muguruza (în optimi la Australian Open). Ea a înregistrat 12 victorii și a câștigat turneul de la Sankt Petersburg (victorie în fața Elenei Rybakina, scor 6-1, 6-3). În turul următor, Saisai Zheng o va întâlni pe Aryna Sabalenka (Belarus, a noua favorită), care a trecut de Maria Sakkari (Grecia, cap de serie nr. 15), scor 6-3, 6-0. Ultimul punct al partidei dintre Zheng și Bertens: A delighted @Zheng_Saisai comes back to win,..