WTA Dubai: Adversara pe care Simona Halep o va întâlni în turul doi

Simona Halep a aflat, luni, numele adversarei pe care o va întâlni în turul doi al turneului WTA de la Dubai, competiție care face parte din categoria Premier. Astfel, Simona (cap de serie numărul unu) se va duela cu Ons Jabeur (Tunisia, 45 WTA). Jabeur a avut nevoie de două ore și 9 minute pentru a o învinge pe Alison Riske (SUA, 18 WTA), scor 7-6(3), 1-6, 6-3. În singura confruntare directă cu Ons Jabeur, în primul tur al turneului de la Beijing, ediția din 2018, Halep a abandonat după primul set, unul câștigat de sportiva din Tunisia cu 6-1. Ons Jabeur a pierdut în primul tur la Shenzhen (0-6, 3-6 cu Qiang Wang), a fost eliminată în optimi la Hobart (6-3, 3-6, 6-7 cu Garbine Muguruza) și a ajuns până în sferturi la Austr..