WTA Dubai: Sorana Cîrstea, eliminată în primul tur de Anett Kontaveit

​​Sorana Cîrstea (70 WTA), ajunsă pe tabloul principal după ce a trecut în calificări de jucătoare bine clasate, a fost învinsă de Anett Kontaveit (24 WTA) în primul tur al competiției de la Dubai. A fost 1-6, 3-6 pentru jucătoarea din Estonia, după o oră și 12 minute de joc. Anett a început excelent partida și nu i-a oferit nicio șansă româncei. Chiar dacă jocul Soranei nu a arătat atât de rău pe cât o spune scorul, Kontaveit a lovit foarte bine cu reverul și cu forehand-ul și s-a desprins foarte ușor (a avut 4-0 - două break-uri în față). Jucătoarea noastră a încercat să își ridice nivelul, însă primul set i-a revenit adversarei după ce Sorana a făcut a patra sa dublă greșeală (a pierdut pentru a treia oară la serviciu). Sorana părea să revină în meci în setul secund, a condus chiar și cu 3-2 (a făcut break), însă speranțele sale n..