Mesagerul.ro logo

libris.ro
notino.ro
 ​WTA Linz: Julia Goerges, eliminată de Andrea Petkovic / Victorii pentru Bertens, Alexandrova, Pavlyuchenkova și Gauff (Rezultatele zilei)

Julia Goerges (favorită 5) este cel mai important nume care a părăsit, miercuri, competiția de la Linz, după ce a pierdut duelul cu compatrioata sa Andrea Petkovic, scor 7-6(2), 6-0, din turul al doilea. Victorii au obținut Kiki Bertens, Anastasia Pavlyuc
Julia Goerges (favorită 5) este cel mai important nume care a părăsit, miercuri, competiția de la Linz, după ce a pierdut duelul cu compatrioata sa Andrea Petkovic, scor 7-6(2), 6-0, din turul al doilea. Victorii au obținut Kiki Bertens, Anastasia Pavlyuchenkova, Ekaterina Alexandrova, Jelena Ostapenko (turul I), dar și Cori Gauff și Elena Rybakina (turul II). Pentru Cori Gauff (15 ani, locul 110 mondial) aceasta va fi prima prezență în sferturile de finale ale unei competiții WTA. Adversara sa din turul al doilea, Kateryna Kozlova, a fost nevoită să se retragă în setul decisiv din cauza unei accidentări la piciorul stâng. Rezultatele înregistrate miercuri la Linz: ​Turul I: Kiki Bertens (Olanda/N.1) vs Misaki Doi (Japonia) 6-4, 7-5Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia/N.9) vs Barbara Haas (Austria) 6-3, 6-3Ekaterina Alexandrova (Rusia/N.8) vs Kristýna Plíšková (Cehia) 3-6, 6-0, 6-1Jelena Ostapenko (Letonia) vs Tamara Korpatsch (Germania) 6-1, 6-3 Turul II: Cori Gauff (SUA) vs Kateryna Kozlova (Ucraina) 4-6, 6-4, 2-0 (abandon)Elena Rybakina (Kazakhstan) vs Anna-Lena Friedsam (Germania) 6-3, 5-7, 6-4Andrea Petkovic (Germania) vs Julia Goerges (Germania/N.5) Ultimul punct al partidei dintre Petkovic și Goerges: The winner of the all-uD83CuDDE9uD83CuDDEA clash at @WTALinz is @AndreaPetkovic! She defeats Goerges 7-6(2), 6-0 to move into the quarterfinals. pic.twitter.com/94JZvHAoCv— WTA (@WTA) October 9, 2019