BREAKING NEWS

Mai obositor drumul decât partida!

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au trecut rapid peste înfrângerea de la Arad și, sâmbătă au obținut o victorie categorică la Constanța, scor 87-59, în etapa a 8-a a Ligii Naționale. În ciuda deplasării lungi și obositoare de peste 14 ore., fetele spaniolului Miguel Lopez au dominat clar și au câștigat toate cele patru […]

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au trecut rapid peste înfrângerea de la Arad și, sâmbătă au obținut o victorie categorică la Constanța, scor 87-59, în etapa a 8-a a Ligii Naționale.În ciuda deplasării lungi și obositoare de peste 14 ore., fetele spaniolului Miguel Lopez au dominat clar și au câștigat toate cele patru sferturi în fața unui adversar care până acum s-a arătat extrem de arțăgos în primele etape ale Ligii Naționale. Stephanie Kosztowicz a dominat lupta sub panouri și a reușit 22 puncte și 8 recuperări în vreme ce Sparkle Taylor și-a trecut în cont un double-double cu 26 puncte și 11 recuperări. De remarcat că gazdele au marcat 33 de puncte de la distanță (11×3) , fetele lui Popov fiind dominate în duelurile unu la unu sub panou. Phoenix Constanța – CSM Satu Mare s-a terminat 59-87 (13:27, 19:24, 14:22, 13:14) iar pentru fetele noastre urmează o etapă liberă și apoi o nouă deplasare lungă, la Alexandria.Phoenix (puncte/recyuperări/pase decisive) Khiana Johnson (11/3/3), Bianca Voica-Nagy (5/0/1), Andreea Mititelu (0/6/3), Sara Run Hinriksdottir (17/3/2), Ciara Eleanor Rosten (0/5/1) – Jade Quenee Vega (3/0/2), Bianca Fota (17/2/0), Denisa Fota (6/2/0), Alexandra Robotin Auier (0/2/1), Cristian Ion. Antrenor: Miroslav Popov. CSM SATU MARE (puncte/recyuperări/pase decisive): Miljana Dzombeta (9/3/3), Dora Ardelean (3/4/0), Sparkle Taylor (26/11/3), Biszák Boglárka (3/3/0), Stephanie Kostowicz (22/8/3) – Sierra Moore (11/6/0), Szmutku Renáta (0/2/0), Selena Kirberg, Fodor Márta (3/3/0), Katarina Vuckovic (8/2/1), Paloma Cucu (2/1/0). Antrenor: Miguel Lopez.Derby cu FCC Baschet UV Arad în sferturile Cupei României Duminică după amiază a avut loc la sediul Federației Române de Baschet tragerea la sorți a sferturilor de finală din cadrul Cupei României la baschet feminin. Cele opt echipe calificate în această fază au fost introduce în aceeași urnă, fără capi de serie iar CSM Satu Mare a avut ghinion urmând să întâlnească pe FCC Baschet UV Arad, singura echipă neînvinsă din Liga Națională. E și un bun prilej de revanșă pentru baschetbalistele noastre după înfrângerea suferită în etapa a 7-a a Ligii Naționale, 64-75. Meciul tur va avea loc la Arad pe 29 decembrie iar returul pe 5 ianuarie la Satu Mare.Iată cele patru confruntări: FCC Baschet UAV Arad – CSM Satu Mare CSM Târgovişte – Phoenix Constanţa CSM Alexandria – BC Sirius Târgu Mureş Olimpia Braşov – Sepsi SIC Sf. Gheorghe Sferturile de finală se joacă în sistem tur-retur, la finalul lunii decembrie, în 29, respectiv la începutul anului viitor, pe 5 ianuarie.