Un bărbat de 40 de ani din județul Satu Mare a fost condamnat pe 2 iunie 2026 de Judecătoria Negrești-Oaș la un an și șase luni de închisoare cu executare, după ce a fost prins la volan fără permis — în timp ce se afla deja sub supraveghere judiciară pentru exact același tip de faptă.Ce s-a întâmplatÎn seara de 15 decembrie 2023, în jurul orei 20:30, o patrulă a Poliției Rutiere din Satu Mare l-a oprit pentru control într-o localitate din județul Satu Mare. La volanul mașinii se afla bărbatul, care se îndrepta spre localitatea Bixad. Polițiștii au constatat că nu a deținut niciodată permis de conducere.Bărbatul a recunoscut imediat, explicând că nu avea cu ce să se întoarcă de la stână. Parcursese aproximativ 4 kilometri, seara, pe trafic redus.Nu era prima datăCeea ce a agravat serios situația este istoricul său. În aprilie 2023 fusese deja condamnat pentru aceeași fapt..