Angajați din sănătate și asistență socială din Satu Mare participă în aceste momente la protestul organizat de Federația SANITAS în București, față de proiectul noii legi a salarizării unitare. Acțiunea a început la ora 10.00, în Piața Victoriei, iar participanții urmează să picheteze și Parlamentul.Satu Mare se numără printre județele din care sindicaliștii au ajuns în Capitală pentru a-și exprima nemulțumirea față de forma actuală a proiectului de lege. La protest participă angajați din sănătate și asistență socială din mai multe județe ale țării, printre care Satu Mare, Maramureș, Cluj, Sălaj, Arad, Constanța și Iași.Reprezentanții SANITAS re..