Sătmărenii au lăsat-o mai moale cu băile la Oradea. Turismul din România a început anul 2026 cu frâna trasă. Datele publicate de Institutul Național de Statistică (INS) arată că, în primul trimestru, numărul turiștilor a scăzut cu 5,8% față de aceeași perioadă din 2025, semn că românii devin tot mai atenți la cheltuieli, pe fondul incertitudinilor economice și al tensiunilor politice. Declinul se vede clar și în județul Bihor unde, în primele două luni ale anului, numărul sosirilor a fost cu 11% mai mic decât în perioada similară din 2025, potrivit datelor prezentate de Agenția pentru Promovarea Turismului în Oradea și Regiune, informează jurnaliștii de la ebihoreanul.ro. Un semnal clar vine și din aquaparkurile bihorene, care până nu demult atrăgeau mii de vizitatori din județele vecine, inclusiv din Satu Mare. Administratorii spun că sătmărenii, la fel ca turiștii din Cluj sau Maramureș, au început să reducă ieșirile de relaxare peste județ, iar drumurile spre ștrandurile și băile termale din Oradea nu mai..