Memorialul Elemer Tordai 2019: U-BT Cluj câștigă finala cu BC CSU Sibiu

Suporterii sibieni au avut parte de două zile de baschet, după o lungă pauză competițională. BC CSU Sibiu, U-BT Cluj Napoca, Baschet Club Timișoara și CSO Voluntari

Suporterii sibieni au avut parte de două zile de baschet, după o lungă pauză competițională. BC CSU Sibiu, U-BT Cluj Napoca, Baschet Club Timișoara și CSO Voluntari au fost prezente pe parchetul Sălii Transilvania pentru ediția din acest an al Memorialului Elemer Tordai.

După ce, în prima zi a competiției, BC CSU Sibiu și U-BT Cluj Napoca s-au impus în cadrul primelor meciuri, acestea au jucat, seara trecută, finala Memorialului. U BT Cluj Napoca s-a impus cu scorul 74-68.

Echipa sibiană a condus ostilitățile timp de 28 de minute, desprinzându-se la o diferență de 13 puncte pe finalul sfertului al treilea. BC CSU Sibiu a etalat un baschet frumos, punctând cu lejeritate de la mare distanță în prima repriză (10x3p). Jared Jordan a dirijat atacurile sibienilor iar Chatman și Philmore au întors plasa de 6 ori. Din păcate, conducătorul de joc al CSU Sibiu a suferit o entorsă iar stafful medical, antrenorul și jucătorul au decis să nu forțeze. Clujul a revenit iar finalul de partidă a fost pe muchie de cuțit. A fost un test excelent înaintea Supercupei României programată pentru sâmbătă, 5 octombrie 2019, de la