Bayern Munchen - Sevilla FC: scor final, emoții uriașe

Două mari echipe, multe ratări, gol anulat, bară de final - spectacol și o învingătoare merituoasă în finala Supercupei Europei, Bayern Munchen - Sevilla FCBUCUREȘTI, 25 sept – Sputnik. Așteptată de toți iubitorii fotbalului, partida de pe ”Puskas Arena” din Budapesta dintre Bayern Munchen și Sevilla FC s-a încheiat după prelungiri cu victoria galonatei echipe bavareze. Bayern Munchen a cucerit Supercupa Europei cu scorul de 2-1 după prelungiri – la finele primelor minute regulamentare înregistrându-se același scor ca la pauză:1-1. Spaniolii de la Sevilla a deschis scorul prin Lucas Ocampos în minutul 13 din penalti (fault la Ivan Rakitic), dar după 21 de minute Bayern a egalat prin Leon Goretzka, în minutul 34, finalizând o fază creată de Robert Lewandowski. Victoria lui Bayern a adus-o golul marcat de Javi Martinez în minutul 104, acesta reluând cu capul o minge respinsă greșit de portarul Bono, după un șut al lui Alaba. De remarcat și golul anulat al lui Lewandowski (Bayern ..