Barcelona a învins-o pentru prima dată pe Juventus pe terenul acesteia, scor 2-0, iar atmosfera din tabăra catalanilor pare să se fi ameliorat.Autorul golului secund, Lionel Messi a fost întâmpinat de antrenorul Ronald Koeman, care și-a pus mâinile pe umerii argentinianului. Cei doi au vorbit pentru scurt timp, înainte de a se îmbrățișa. Un gest care ar putea reprezenta împăcarea celor doi, după ce relația lor a pornit cu stângul. „Relația mea cu Leo nu a fost niciodată complicată. Ceea ce i-am spus la finalul meciului a fost că partida ar fi trebuit să fie tranșată înainte de momentul în care s-a întâmplat”, a declarat tehnicianul Barcelonei, Ronald Koeman. Barcelona a controlat autoritar meciul din Italia. Chiar dacă au deschis scorul repede, în minutul 14, şut deviat al lui Dembele, oaspeţii nu au încercat să conserve avantajul şi au atacat în permanenţă. În minutele de prelungire, Messi a închis tabela dintr-o lovitură de la 11 metri. Puţinele realizări în ofensivă ale gazdelor s-au terminat cu goluri reuşite de Alvaro Morata, însă toate trei au fost înscrise din poziţii de ofsaid şi au fost anulate după consultarea VAR. Astfel, Morata a ajuns la 11 goluri marcate în 2020, dar anulate pe motiv de ofsaid. În afara golurilor anulate, elevii lui Andrea Pirlo nu au expediat niciun alt şut pe poartă. Campioana Italiei nu l-a avut la dispoziție pe marele rival al lui Messi, Cristiano Ronaldo, el fi..