BASCHET FEMININ / DEBUT VICTORIOS AL CSM ALEXANDRIA ÎN LIGA NA?IONAL?

La debutul în noul sezon oficial al Ligii Na?ionale de baschet feminin, echipa CSM Alexandria a ob?inut o frumoas? victorie în fa?a forma?iei Phoenix ?tiin?a Constan?a, cu 69-58 (21-23, 14-14, 23-9,11-12). Dup? „du?ul” de acas? cu campioana ACS Sepsi SIC Sf.Gheorghe (31-178), Phoenix a venit în re?edin?a Teleormanului cu un lot în care au ap?rut juc?toare ca Beldian, Vulic, Va?i, Erak sau Brozoski, deci inclusiv straniere. În aceste condi?ii, misiunea gazdelor nu p?rea deloc u?oar?.

Dac? CSM a început cu Voicu, Botorogeanu, Mihai, Horlea ?i Cucu, de partea cealalt? formula de start a cuprins pe Va?i, Beldian, Erak, Mititelu ?i Brozoski. Dup? obi?nuita tatonare, alex?ndrencele s-au desprins în minutul 4 la 20-13, îns? const?n?encele au revenit ?i au câ?tigat primul sfert. În urm?torul s-au distan?at la 30-23 ?i 35-28, dar au intrat în pauza mare cu un singur co? avantaj. Nu ?tim ce le-a spus elevelor sale antrenorul M?d?lin Piperea, în minutele de odihn?, pentru c? în sfertul trei CSM a f?cut un joc excelent, atât în ap?rare, cât ?i în atac, desprinzându-se decisiv pe tabela electronic?. Cum în mai mult de patru minute, Phoenix nu a înscris, în minutul 26 gazdele conduceau cu 53-39. Intrarea în ultimul sfert cu 58-46, o diferen?? respectabil?, nu a mai surprins gestionarea cu maturitate a avantajului, scorul final aducând bucurie în tribuna S?lii Polivalente ?i pe banca înving?toarelor. De ce, în opinia mea, a câ?tigat Ale..