BASCHET / VICTORIE ADMIRABIL? PENTRU CSM ALEXANDRIA ÎN CUPA ROMÂNIEI

CSM Alexandria a învins mar?i seara acas? pe Agronomia Bucure?ti cu 47-35 (19-7, 6-15, 15-6, 7-7) în primul meci din faza sferturilor de final? ale Cupei Românie

CSM Alexandria a învins mar?i seara acas? pe Agronomia Bucure?ti cu 47-35 (19-7, 6-15, 15-6, 7-7) în primul meci din faza sferturilor de final? ale Cupei României la baschet feminin, edi?ia 2019-2020. O victorie admirabil?, char dac? gazdele nu au avut în fa?? o forma?ie de funte a acestui sport spectaculos. Oaspetele pot invoca absen?a Alexandrei Chi?eanu, inadaptarea americancei Jordan Hawkins sau trecerea anilor peste Anca ?ipo?. Dar, s? recunoa?tem, CSM are o echip? frumoas? care a câ?tigat prin mentalitate, prin determinare. Senioarele Viorela Voicu ?i Mihaela Mihai (au jucat toate minutele) au dus greul, îns? junioarele nu s-au l?sat mai prejos. Spre bucuria statornicilor suporteri care meci de meci iau loc în tribun?.

Pentru CSM au jucat  Mihaela Mihai 15 (3x3) ?i 12 recuper?ri, Andreea Mazilu 11 (2x3) p, Viorela Voicu 8 p ?i 9 recuper?ri, C?t?lina Cr?ciunescu 6 (2x3), Paloma Cucu 2, Andreea Horlea 2, Ioana Bota, Daria Botorogeanu. Cele mai bune marcatoare de la Agronomia au fost Hawkins 12 (1x3) ?i Chelariu 9 (1x3) p.

Returul este programat la Bucuire?ti în luna ianuarie. Pân? atunci la CSM mai este treab? în Liga Na?ional?, dar ?i în campionatul na?ional U-18. Peste câteva zile se vor afla la Cluj Napoca  pentru confrunt?ri ale turneului Under 18, acolo unde conduc ierarhia.

P.S. Mul?umesc tuturor (poli?i?ti locali, cunoscu?i ?i necunoscu?i) care au fost al?turi de mine la sfâr?itul acestei partide, când un eveniment medical agresiv mi-a t?iat mersul...