LATEST NEWS

DIVIZIA A DE HANDBAL / ÎNC? O ”ECHIP?-SATELIT”, ÎNVINS? DE CSM ALEXANDRIA

CSM Alexandria a ob?inut o nou? victorie în campionatul Diviziei A de handbal masculin, învingând acas? pe AHC Dobrogea Sud (II) Constan?a cu scorul 35-27 (17-13

CSM Alexandria a ob?inut o nou? victorie în campionatul Diviziei A de handbal masculin, învingând acas? pe AHC Dobrogea Sud (II) Constan?a cu scorul 35-27 (17-13). De data aceasta, echipa din municipiul de la malul m?rii nu a mai venit în Teleorman cu numai ?apte juc?tori (v? reaminti?i acea confruntare inegal? din sezonul trecut!). Având o banc? de rezerve lung?, antrenorul oaspe?ilor a f?cut dese schimb?ri, îns? pe tot parcursul meciului „satelitul” AHC Dobrogea Sud (cu o majoritate alc?tuit? din juniori) a ar?tat ca un ansamblu b?t?ios, ar??gos, dispus la efort. ?i poate ar fi încheiat cel pu?in la egalitate repriza întâia, dar a avut în fa?? un portar cu multe parade reu?ite.

De partea cealalt?, gazdele ?i-au f?cut jocul obi?nuit, f?r? presiunea unui rezultat previzibil, de altfel. Ele au condus permanent (cea mai mare diferen?? a fost de 10 goluri), permi?ând antrenorului Liviu Candidatu s? odihneasc? titularii în anumite momente. Pe ansamblu, a fost o disput? frumoas?, din care nu au lipsit, totu?i, loviturile de la 7 metri (nou?) ?i elimin?rile (?apte).

Astfel, cu cele trei victorii ob?inute în fa?a „echipelor satelit” din seria B (Steaua Bucure?ti, CSM Bucure?ti DIVA ?i AHC Dobrogea Sud), CSM Alexandria se afl? în clasament pe primul loc cu maximum de puncte (nou?). În etapa a V-a (în prima CSM a stat), alex?ndrenii vor juca duminic? (13 octombrie) în derby-ul de la Medgidia, cu  forma?ia local? CS.

Din nou simt nevoia s? adresez organizatorilor meciurilor de handbal rug?mintea s? prezinte spectatorilor (atâ?ia câ?i vin la sal?), înainte de începerea confrunt?rii respective, numele juc?torilor din loturile stabilite de conducerile tehnice. Pentru c?, scuzele noastre nu pot suplini faptul c? nu ?tim, de pild?, cine a fost portarul merituos din prima repriz? a întâlnirii cu AHC...